BAZA WIEDZY –  PODATEK VAT

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania dofinansowania ze środków europejskich na realizację gminnych projektów rozwoju infrastruktury odnawialnych źródeł energii.                                                 Rosnąca świadomość zagrożeń ekologicznych wśród włodarzy gminnych jednostek samorządu terytorialnego wiąże się z poszukiwaniem alternatywnych, również tańszych form pozyskiwania energii. W odpowiedzi na globalne zagrożenia dla środowiska przepisy unijne nakazują zwiększanie udziału odnawialnych…

Ostatnie miesiące przynoszą wiele projektowanych rozwiązań, które mają pomóc zwalczać nieuczciwe praktyki wśród przedsiębiorców. Taktyka stosowana przez Ministerstwo Finansów póki co przynosi ewidentne skutki – uszczelnienie pozwala uzyskiwać kolejne miliardy złotych z podatku VAT, które dotychczas niejako przeciekały przez państwowe sito. Radykalizacja działań w zwalczaniu wyłudzeń ma różnorodną postać. Pewne pomysły mogą budzić spore kontrowersje…

Wniosek o interpretację indywidualną bardzo często stanowi najlepszą możliwą broń podatnika. Może on jasno sformułować swoje wątpliwości, wskazać sposób, w jaki należałoby – korzystnie dla niego – je rozwiać, a także dysponuje pewnością tego, że skoro organ przychylił się do jego stanowiska, to w takim wypadku swobodnie skorzysta bez negatywnych dla siebie konsekwencji z danej…

Koszty pobierane przez komorników oraz ich dalsze losy nie są czymś, co można w pełni pojąć bez zagłębienia się w odpowiednie przepisy. Nawet mimo jednak zdawałoby się precyzyjnych regulacji dotyczących tego zagadnienia aż do niedawna nie było pełnej jasności w kwestiach z zakresu podatkowego. Spór budził bowiem podatek VAT naliczany najczęściej dodatkowo przez komorników w…

Jednolity Plik Kontrolny to rozwiązanie mające służyć zarówno przedsiębiorcy, jak i organom kontroli. Przemawia za nim prosta idea, a mianowicie dostarczenie pewnego wzoru elektronicznej księgowości. Taki powszechnie obowiązujący standard przekładać się ma z jednej strony na zwiększoną przejrzystość i jasno określone wymogi dla dokumentacji transakcji i innych operacji, a z drugiej strony umożliwiać państwowym jednostkom…

Split payment to nowe rozwiązanie, które ma uszczelnić system regulowania należności z tytułu podatku VAT – metoda ta z powodzeniem jest stosowana między innymi we Włoszech oraz w Czechach, a Komisja Europejska rekomenduje ją jako niezwykle skuteczną zaporę dla przestępstw o charakterze gospodarczym, co nie stanowi założenia pozbawionego słuszności. Nie da się jednak zaprzeczyć temu,…

Split payment – szczegóły projektu. W ramach uszczelniania systemu podatkowego dnia 12 maja 2017 roku zaproponowano projekt mający doprowadzić do zlikwidowania luki dotychczas w wymierny sposób dręczącej państwo w płaszczyźnie podatku VAT. Nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.)…

Istotne zmiany WNT 2017 Z dniem 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowa regulacja dotycząca zadeklarowania podatku VAT z tytułu WNT. W nowym stanie prawnym podatnik ma trzy miesiące na dokonanie powyższej czynności. W przypadku opóźnienia konieczna będzie zapłata odsetek od zaległości podatkowej oraz ewentualną sankcję podatkową za nierzetelne rozliczenie VAT. Zmiany WNT 2017 w treści art….

Kasy fiskalne 2017 – Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących Zakres zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas został wyznaczony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2016 r. poz….

ROZLICZENIA VAT W GMINIE, POWIECIE, WOJEWÓDZTWIE                           Kancelaria świadczy na rzecz JST usługi doradcze w zakresie zastępstwa procesowego przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi w sprawach związanych z rozliczeniami podatku od towarów i usług Gminy, obejmujące m.in. ocenę zasadności wszczęcia postępowania podatkowego lub sądowo – administracyjnego; przygotowanie korekt deklaracji VAT oraz wniosków o stwierdzenie nadpłaty i zwrot różnicy…

Refakturowanie usług Przez refakturowanie usług należy rozumieć przeniesienie kosztów na podmiot, który faktycznie korzysta z usługi. Zgodnie z art. 8 ust. 2a z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej. Przyjmuje się, że podatnik ten sam otrzymał i wyświadczył te usługi, wobec czego zostaje obciążony kosztami…

Odwrotne obciążenie od 1 lipca 2015 roku. 1 lipca 2015 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące rozszerzenia katalogu towarów objętych  tzw. „odwrotnym obciążeniem”. Odwrotne obciążenie polega na przerzuceniu obowiązku rozliczania podatku VAT ze sprzedawcy na nabywcę. Lista towarów objęta tym mechanizmem, w przypadku transakcji krajowych jest ujęta w…

Istotna zmiana zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych Zasadą jest, że od zaległości podatkowych oraz od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek naliczane są odsetki za zwłokę. Istnieją oczywiście nieliczne wyjątki wskazane w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.). Podmiotami zobowiązanymi do ich naliczenia są:…

Towary przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej opodatkowane stawką 23 proc. VAT a nie 8 proc. Do tej pory w przypadku dostawy towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, w szczególności sprzętu przewozowo-samochodowego, sprzętu łączności, materiałów i środków wyposażenia specjalistycznego, wyposażenia zabezpieczającego, materiałów pędnych i smarów, nie korzysta już ze stawki 8 %. Na skutek postępowania wszczętego…

Odmienna właściwość organów podatkowych w sprawach dotyczących podatku VAT. Większość przepisów określających szczególne zasady ustalania właściwości organów podatkowych zostało uchylonych.  Szczególne znaczenie ma uchylony art. 3 ust. 1 ustawy o VAT .Organem podatkowym właściwym dla podatnika był naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.  W…

Prewspółczynnik VAT Wprowadzone od 1 stycznia 2016 roku rozwiązania w zakresie prawa do odliczenia zasadniczo zmieniają prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego w przypadku towarów i usług o charakterze mieszanym, tj. wykorzystywanym zarówno do działalności opodatkowanej podatnika jak i  nie objętej podatkiem VAT. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o…

Najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (ITPB1/4511-1115/15/PSZ) zmienia dotychczasowy pogląd fiskusa nt. najmu krótkotrwałego. W przedmiotowej sprawie osoba fizyczna zamierzała wynajmować we własnym mieszkaniu dwa pokoje osobom postronnym. Wynajem miał być sporadyczny i polegać na udostępnianiu pokoi na czas weekendów, podczas miesięcy letnich, nieprowadzony w sposób zorganizowany, na podstawie zwykłej umowy ustnej. Zainteresowany chcąc się…

t.